Czas przygotowania: 35 minut
Potrzebujesz: miskę/miski, garnek/garnki, patelnię lub wok
Proporcje dla 2 osób
To przepis dla miłośników ziemniaków, którzy wciąż szukają nowych smaków albo odbiegającego od klasycznego, innego sposobu ich przygotowania i podania. Zatem dziś o tym drugim, a poza tym to stawiam na kartofelki w wersji ugotowanej, czyli najzdrowszej. No cóż, na pierwszy rzut oka, skojarzenia co do wyglądu ziemniaczanych kluch mogą być najróżniejsze. No trudno, taki mają kształt i fakturę (śliskie!). Ważne, że są pyszne, zabawnie się je je i można podawać z różnymi sosami. Tak naprawdę to po prostu baaaardzo wydłużona wersja kopytek. 🙂 To tylko ziemniaki i mąka ziemniaczana!
Zachęciłam Cię? Zapraszam na przepis na kluchy i propozycję dwóch sosów do wyboru!
Potrzebujesz:
- 500 g ziemniaków
- 300 g mąki ziemniaczanej
Sosy do wyboru:
Sos azjatycki:
- 4 łyżki sosu sojowego
- 3 łyżki sosu Teriyaki
- 2 łyżki octu ryżowego
- 1/3 świeżej czerwonej ostrej papryczki (opcjonalnie)
- 1 łyżeczka papryczki gochugaru
- 2 ząbki czosnku (zawsze polecam czosnek polski)
- dwie gałązki szczypioru-dymki
- świeżo zmielony pieprz do smaku
- olej sezamowy 2 łyżki
Sos grzybowy:
- 7 świeżych grzybów typu pieczarka lub shitake (można tez zrobić sos z suszonych grzybów)
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- łyżka przecieru pomidorowego
- 200 ml bulionu warzywnego lub domowego wywaru z warzyw doprawionego solą i pieprzem (ja mam często zamrożony w razie potrzeby)
- roślinna śmietanka (użyłam 15% Ramy wegańskiej)
Jak robisz kluchy:
Ziemniaki obierz, pokrój na ćwiartki i ugotuj w osolonej wodzie. Miękkie i wystudzone przeciśnij przez praskę do dużej wygodnej miski. Dodaj mąkę ziemniaczaną i mieszając ręką dokładnie zagnieć ciasto. Kiedy ciasto będzie już dobrze wyrobione, podziel je na kawałki i rolując uformuj wałeczki (podobne gabarytami do papilotów z gąbki – zobacz zdjęcie w przepisie). Zagotuj osoloną wodę (w dużym garnku) i wrzucaj delikatnie długie kluski (nie przejmuj się jak jakaś się przerwie w połowie :)). Będą gotowe gdy wypłyną na wierzch gotującej się wody (woda nie musi gotować się bardzo mocno). Wyciągaj je delikatnie i odrazu przenoś do miski z zimną wodą. Po chwili możesz je przełożyć na patelnię z sosem azjatyckim lub grzybowym. Podgrzewasz razem i jesz!
Jak robisz sos azjatycki:
W miseczce wymieszaj ze sobą składniki poza olejem sezamowym, który rozgrzej mocno na patelni – super sprawdzi się wok. Dodaj do niego wymieszane składniki sosu, zagotuj i dorzuć kluchy. Gotowe! Smacznego!
Jak robisz sos grzybowy:
Cebulę pokrój w pióra i w garnku zeszklij na oliwie z oliwek. Dorzuć liść laurowy, ziele angielskie, czosnek przeciśnięty przez praskę i koncentrat pomidorowy. Chwilę poduś wszystko razem. Czyste, umyte grzyby posiekaj w kostkę (możesz zmieszać pieczarki z shitake, albo użyć wyłącznie grzyby które chcesz, np. same pieczarki – białe lub brunatne) i dodaj do garnka z cebulą, czosnkiem i przyprawami. Chwilę smaż cały czas mieszając. Następnie dodaj bulion i wszystko razem gotuj aż grzyby będą miękkie. Na koniec wlej 3 łyżki śmietany. Spróbuj sos i dopraw do smaku. Pozostaje dodać do garnka z grzybami kluchy. Wymieszaj i zajadaj! Z kapustą kiszoną doprawioną cebulą i jabłkiem smakuje wybornie.
Bon apetit!
__
Koniecznie daj znać w komentarzu czy Twoje kubki smakowe pokochały kluchy.. Będę przygotowywała ich więcej! Jeśli masz pytania pisz śmiało!
Asia