„Rozruszaj swój mózg” – recenzja książki
Żeby Was przekonać do regularnego ruchu zacytowałbym praktycznie całą książkę. W przypadku tej lektury nie chcę za dużo zdradzać, bo bardzo mi zależy abyście ją przeczytali i wnioski odnieśli do własnego trybu życia jaki prowadzicie na co dzień. Przeczytać ją warto, przede wszystkim by rozumieć mechanizm zapadalności na większość chorób XXI wieku, by zrozumieć proces starzenia się i aby wreszcie uzmysłowić sobie, że wciąż niedoceniana i zarazem najcenniejsza tabletka gwarantująca dłuższe i zdrowsze życie jest bez recepty, bezpłatna i znajduje się w naszym najbliższym zasięgu. Jest nią ruch.
Aktywność fizyczna – jeden z moich ulubionych tematów. Najlepsze co możemy dać naszemu organizmowi. Tak twierdzą również szwedzcy autorzy książki Anders Hansen, psychiatra i naukowiec oraz Carl Johan Sundberg, fizjolog z Instytutu Karolińska. I tak jak na co dzień prowadzi mnie intuicja i po prostu pewność, że regularny ruch wpływa na moje samopoczucie i długotrwałe zdrowie, tak książka „Rozruszaj swój mózg” przedstawia dowody i to nie byle jakie. A ja bardzo lubię czytać wyniki badań. W przypadku tej tezy autorzy przeanalizowali ich ponad 300, prowadzonych na przestrzeni dziesiątek lat z udziałem setek tysięcy pacjentów. Bo jak inaczej można wyciągnąć tak paradoksalnie prosty wniosek, że 30 minut aktywnego ruchu dziennie przynajmniej 5 razy w tygodniu jest kluczem do dłuższego i zdrowszego życia? Piszę paradoksalnie trywialny, bowiem wciąż mam wrażenie, że choć wszyscy wiemy jak ruch jest ważny, to znaczna część społeczeństwa nie ma jednak tej realnej świadomości, a co więcej nie wdraża aktywnego ruchu do codziennego planu dnia, tak jak wdraża mycie zębów, czy picie kawy..
A jak jest Kochani z Waszym regularnym ruszaniem się? Czujecie powagę tematu?
Na zachętę, a także ku ewentualnemu ostrzeżeniu podam Wam jeszcze kilka ważnych danych z książki opartych na wynikach badań (lista publikacji naukowych jest podana przez autorów na końcu książki). Statystyki bardzo motywują.
- co piąty przypadek choroby wieńcowej (najczęstszą przyczyna zgonu w Europie i Stanach Zjednoczonych) wynika z braku ruchu
- co dziesiąty przypadek udaru mózgu wynika z braku ruchu
- co dziesiąty przypadek raka piersi wiąże się z brakiem ruchu i tu jego wystąpienie jest o 20 % niższe u kobiet aktywnych fizycznie w porównaniu do kobiet prowadzących siedzący tryb życia
- co siódmy rak jelita grubego wiąże się z brakiem ruchu
- w przypadku raka trzustki ryzyko zachorowalności zmniejsza się kiedy jesteśmy regularnie aktywni
- ryzyko zachorowania na cukrzycę w wieku dorosłym może być o połowę niższe gdy będziemy się ruszać 20-30 minut dziennie
- regularny ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, zakrzepów i reumatyzmu
- kiedy chorujesz na zwyrodnienia stawów poprawę przynosi tylko ruch. Druga opcja to operacja.
- ruch zmniejsza ryzyko występowania chorób psychicznym w tym stanów lekowych i depresji
- ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegenaracyjnych w tym demencji
30 minut dziennie aktywnego ruchu dziennie najlepiej przynajmniej 5 razy w tygodniu jest kluczem do dłuższego i zdrowszego życia. Brzmi banalnie? Tak, ale to prawda. Choć tylko częściowa. Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – to unikanie bezczynnego siedzenia. Cytując autorów „nawet jeśli zagrożenie związane z siedzącym trybem życia, które zwiększa zagrożenie chorobami układu krążenia, nadwagą i cukrzycą (czyli często także przedwczesny zgon), były znane już od dawna, to dopiero wyniki badań z ostatnich lat na przeszło 220 000 ochotnikach pokazały, jak w istocie jest niebezpieczne. I tu nie chodzi o sam tryb życia, tylko o pozytywne procesy biochemiczne zachodzące w komórkach naszego organizmu kiedy się ruszamy.
Co warto mieć na uwadze czytając tę społecznie ważną książkę?
- Książka “Rozruszaj swój mózg” jest książką przede wszystkim popularno-naukową.
- To nie raport z badań, jednak na końcu książki widnieje solidna, wielostronicowa lista publikacji naukowych.
- Książka w sposób jasny, klarowny i przede wszystkim prosty tłumaczy zalety aktywności fizycznej i jej dobroczynnego, a mimo tego wciąż niedocenianego wpływu na nasze zdrowie i na długość życia.
- Należy pamiętać, że kiedy jesteśmy w trakcie leczenia jakiejś choroby lub w procesie trwania terapii zawsze należy skonsultować dany ruch z lekarzem. Codzienna aktywność fizyczna. o której mówią autorzy książki (Anders Hansen – psychiatra i naukowiec oraz Carl Johan Sundberg – fizjolog z Instytutu Karolinska) odnosi się do osób zdrowych i to jest mocno podkreślone.
Poniżej zamieszczam kilka przygotowanych przeze mnie slajdów, które mam nadzieję, jeszcze bardziej zachęcą Was nie tylko do sięgnięcia po tę lekturę, ale przede wszystkim do regularnego, aktywnego ruchu i porzucenia nadmiernego siedzenia! Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że jak do tej pory to działa!
A jak jest u Was? Podzielicie się w komentarzu?