Co możemy zrobić z ukiszonych buraków? Jak wiele dobroci. I wszystko bardzo zdrowe! Nie wyobrażam sobie wyrzucenia buraków z kiszenia (jak i każdego innego jedzenia). Przecież trzeba je skonsumować! Choć duża część tego co zdrowe przechodzi do zakwasu, w burakach wciąż pozostają witaminy A, C, E, K, PP i z grupy B, trochę składników mineralne (żelazo, fosfor, potas wapń i magnez) oraz kwas mlekowy.
- pomagają w walce z anemii
- wspomagają wydalanie kwasu moczowego
- odkwaszają organizm
- poprawiają jakość i skład flory jelitowej dzięki czemu spowalniają procesy gnilne w naszym układzie trawiennym
- zwiększają naszą wytrzymałość i wydolność (zakwas to doskonały napój energetyczny)
- u mężczyzn wpływają pozytywnie na potencję (uważa się, że działają jak afrodyzjak)
- u kobiet podczas menopauzy redukują uderzenia gorąca
W tym artykule zebrałam dla Was przykładowe przepisy na to co można zrobić z kiszonych buraków:
- krem z kiszonych buraków
- chipsy z kiszonych buraków
- sałatka z kiszonych buraków i awokado
- ćwikła
- hummus z upieczonymi kiszonymi burakami
- zaraz na świeżo po ukiszeniu możesz je zamrozić, by wykorzystać później niż za 2 tygodnie.
Zapraszam!
Chipsy z kiszonych buraków
Powiem krótko – rewelacja! Wpadłam na to całkiem przypadkiem chcąc zrobić chipsy z jarmużu. Pokrój na cieniutkie plasterki wyjęte z zakwasu kiszone buraki, osusz na ręczniku papierowym, a następnie ułóż przyszłe chipsy na papierze do pieczenia. Bez przyprawiania czymkolwiek piecz w piekarniku w temp 160 stopni (góra-dół) przez około 15 minut. Doglądaj je co jakiś czas. Ideale chipsy to takie, które zbrązowieją i będą suche oraz chrupiące. Zaskoczy Was ich smak! Staną się słone i lekko pikantne! Plasterki, które się dobrze nie wysuszą, będą po części wilgotnie i miękkie nie będą miały takiego smaku. Eksperymentujcie długością czasu pieczenia! Jak ja 🙂
Ćwikła z kiszonym chrzanem
Składniki:
0,5 l słoika kiszonych buraków
1/2 słoiczka chrzanu
sok z 1/2 cytryny
cukier, sól i pieprz do smaku
½ kg kiszonych buraków zetrzyj na drobnej tarce albo zmiksuj na „wiór”, następnie dodaj ½ słoiczka chrzanu (najlepiej własnej produkcji), sok z połowy cytryny, dopraw solą i cukrem. Pysznie smakuje z ziemniaczanymi kotletami.
Sałatka z kiszonych buraków, awokado i żółtej soczewicy
Składniki:
kubek buraków z kiszenia
15 pomidorków koktajlowych
1 awokado
szklanka ugotowanej czerwonej lub żółtej soczewicy
majonez roślinny
ocet balsamiczny (najlepszy jest kokosowy)
Buraki i awokado pokrój w kostkę, pomidorki na pół, wymieszaj w misce z ugotowaną soczewicą. Dodaj 2 łyżki majonezu, łyżkę octu balsamicznego, dopraw do smaku solą i pieprzem.
Krem z kiszonych buraków
Składniki:
1 litrowy słoik ukiszonych buraków
1 kawałek korzenia chrzanu z kiszenia – opcjonalnie jeśli go posiadacie
2 ząbki czosnku – świeżego lub tego ukiszonego z buraków (ja dodaję ukiszony)
1/2 szklanki zakwasu buraczanego
5 ziemniaków
1 marchew
opakowanie śmietanki roślinnej
1-2 łyżki chrzanu ze słoiczka
1 łyżka sosu sojowego
sok z połowy limonki lub cytryny
pieprz i sól
Obierz ziemniaki i 1 marchew. Kiszone buraki pokrojone w ćwiartki (dodaję po prostu zawartość słoika o pojemności 1 litra), czosnek i korzeń chrzanu zalej ½ l warzącej wody i gotuj z marchewką. W tym samym czasie w drugim garnku ugotuj ziemniaki. Następnie ugotowane ziemniaki dodaj do buraków. Gotuj jeszcze 10 minut (w sumie około 40 minut). W wygodnym, dobrze zakręconym słoiku wymieszaj opakowanie śmietanki roślinnej (200g) z sokiem z połowy limonki i z chrzanem. Zacznij od 1 łyżki chrzanu i spróbuj. Jeśli wolisz ostrzejszy smak dodaj jeszcze chrzanu wedle preferencji. Ugotowane warzywa razem z wywarem ostudź i zmiksuj w blenderze kielichowym. Do kremu dodaj ½ szklanki zakwasu buraczanego, łyżkę sosu sojowego i gotowy sos śmietanowo-chrzanowy. Całość wymieszaj, spróbuj, ewentualnie dodaj soli i pieprzu. Podawaj na ciepło, ale nie na gorąco aby dodany na końcu zakwas buraczany nie stracił swoich cennych wartości. Na talerzu krem możesz udekorować na wierzchu łyżeczką śmietany.
Hummus z pieczonymi kiszonymi burakami:
pół kubka ukiszonych buraków
1 szklanka namoczonej cieciorki (poprzedniego wieczora zalej 3/4 szklanki suchej cieciorki wodą z łyżeczką sody) lub puszka gotowej
pasta z sezamu, czyli tahina
2 ząbki czosnku (surowy lub ukiszony z buraków)
cytryna
sól
soda oczyszczona
lodowata woda
Namoczoną poprzedniego dnia cieciorkę ugotuj pod przykryciem z ½ łyżeczki sody (ok. 30 min). W tym samym czasie piecz ok 30 minut w temp 160 stopni kawałki buraków. Buraki, po schłodzeniu, razem z ugotowaną i także ostudzoną cieciorką wrzuć do blendera, dodaj 2 łyżki pasty sezamowej tzw. tahini, 2 ząbki czosnku (surowego lub kiszonego z buraków), 2 łyżki soku z cytryny i sól himalajską.
Wszystko zmiksuj w jedną jeszcze dość suchą masę. I teraz najważniejszy punkt programu, sekret hummusu wręcz perfekcyjnego, którego odkrycie zawdzięczam Marcie Dymek: na koniec należy dolać 1/3 szklanki LODOWATEJ wody (chłodziłam ją w zamrażarce podczas studzenia cieciorki). Znów miksujemy. Dzięki wodzie hummus staje się puszysty.
Mega ciekawe przepisy 🙂 dziękuję. Dziś robię krem, jutro planuje hummus. Zobaczymy jak wyjdą, dam znać 🙂
Trzymam zatem kciuki i dziękuję za miłe słowo!!! <3
Zrobiłam dziś tę zupę. Zaskakująco smaczna. Rzeczywiście z chrzanem trzeba uważać. Może inaczej byłoby z chrzanem świeżym tartym, ale ten ze słoika na taki octowy posmak, który mi przeszkadza w cieplej zupie. Generalnie cieszę się ze znalazłam dobry przepis na kiszone buraki. Kolejne na pewno wypróbuję. Dziękuje i polecam niezdecydowanym.
Angeliko bardzo się cieszę! Smacznego! Pozdrawiam. <3
Cudo! Szukałam właśnie pomysłu, bo wyjadam same buraki lub robię sałatkę z dodatkiem kaszy gryczanej. Ale jutro robię chipsy 🙂
Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Cieszę i życzę smacznego! I ćwikłę polecam! Do wegańskich pasztetów będzie jak znalazł 🙂 Pozdrowienia!
A tak w ogóle to czy po obróbce termicznej te cudowne właściwości buraczków nie giną?
Najwięcej cudowności z buraków przechodzi do zakwasu i jest wypijane surowe 🙂 Żeby nie wyrzucać z tego co zostało z kiszenia – czyli tych buraków – przerabiać je można na wiele sposobów – te surowe przerobienia nie zabiorą im nic (ćwikła, sałatka), zupa czy chipsy na pewno coś im odejmą, ale lepsze to niż miałyby wylądować w koszu. Jest ich sporo dlatego robię z nich różnorodny użytek 🙂
Pozdrowienia!
Zastanawiam się czy można te buraczki nastawić na ocet?
Hmm… szczerze, nie mam pojęcia! Ale zawsze można spróbować! 🙂
A czy trzeba je jeszcze gotować ?
Nie 🙂 Ukiszonych już nie trzeba, nawet lepiej nie gotować – wciąż mają cenne właściwości w sobie.
A czemu ziemniaków nie można gotować razem z marchewką i burakami?
Hej! Ja nie gotuję, bo zazwyczaj podczas ich gotowania mam taką białą pianę i woda jest mętna – nie chcę po prostu by to było w zupie 🙂 Ale możesz gotować razem, jasne!
Dziekuje za wspaniale przepisy, ja wczesniej robilam salatke z kiszonych burakow z jablkiem mozna dodac co sie chce i na co sie ma ochotePozdrawiam serdecznie
Kiszony burak z jabłkiem to czysta poezja! Cudne połączenie. Dziękuję za tak miły komentarz i pozdrawiam również najserdeczniej!
Dzień dobry, a sądzi Pani, że hummus wyjdzie jeśli buraków już nie upiekę? Bo chyba tak zrobię, bez pieczenia, żeby było zdrowiej 🙂
Oczywiście! Tylko z ukiszonych – bez pieczenia! <3
Witam, zrobiłam chipsy z buraczków kiszonych ale nie wyszły chrupkie tylko takie jakieś gumowe mimo iż długo siedziały w piekarniku, z 25 minut ????
A pokroiłaś cieniutko? Piekarnik był góra-dół bez termoobiegu? Może warto je dobrze „osuszyć” z zakwasu przed pieczeniem?